Baltık kehribarı neden tercih edilmeli?

Halk arasında Baltık kehribarı en kaliteli kehribar taşı olarak bilinir ve tedaviyi destekleyici amaçlar için özellikle tercih edilir. Peki, Baltık kehribarını dünyanın diğer bölgelerinden çıkarılan kehribar türlerinden farklı kılan nedir ve neden tercih edilmelidir?

Baltık Denizi, dünya üzerindeki bilinen en büyük kehribar yataklarına ev sahipliği yapar. Oluşumu 44 milyon yıl öncesine dayanan bu devasa kehribar deposunun meydana gelmesinde, bölgeyi o tarihlerde boydan boya kaplayan yoğun çam ormanları etkili olmuştur. Kehribar taşı, temel olarak bitkiler ve ağaçların ürettiği reçinenin fosilleşmesiyle oluşur. Ağaçların ürettiği reçine parçaları, ekseriyetle ağacın kendisiyle birlikte akarsular ve sellerin etkisiyle deniz tabanına taşınır. Burada sedimentlerle birlikte deniz zeminine gömülen reçine tabakaları, milyonlarca yıl boyunca uygun basınç ve sıcaklık koşulları altında taşlaşır ve fosil özelliği kazanır. Baltık Denizi çevresinde o dönemde yoğun olarak bulunan çam ormanlarının iklimsel değişiklikler ve sıcaklık artışıyla birlikte büyük miktarlarda üretmeye başladığı reçine de aynı şekilde Baltık kehribarının ana maddesidir.

Kehribar taşının kalitesi içerdiği süksinik asit miktarıyla doğru orantılı olarak artar. Süksinik asit, yukarıda da değinildiği üzere, ağaçlar ve başka bitkiler tarafından üretilen reçinede bol miktarda bulunan organik bir bileşiktir. Baltık kehribarı içerdiği %8’lik süksikin asit oranı sayesinde  dünya üzerindeki en yüksek kaliteye sahip kehribar türü olarak literatüre geçmiştir ve bu sebeple tercih edilmelidir.

Kehribar taşının insan bedeni üzerinde faydalı etkiler göstermesini sağlayan süksinik asit hakkında detaylı bilgi almak için ilgili yazımıza göz atabilirsiniz.

 

baltik kehribarı haritası

Baltık kehribarının çıkarıldığı bölge