Kehribar tespih ve özellikleri

Kehribar tespih, son yıllarda popülerliği gittikçe artan bir ürün. Peki nedir kehribar tespihi diğerlerinden farklı kılan özellikler? Bu soruyu yanıtlamadan önce, tespihin insanlık tarihindeki geçmişine ve yerine kısaca göz atalım…

Tespih, tarih boyunca pek çok kültürde kendine yer edinmiş bir objedir. Asya, Afrika, Orta Doğu, Anadolu, Osmanlı, Yunan ve Hindistan’da bin yıllardır kullanılan tespihlerin insanları kötücül güçlerden ve negatif enerjiden koruduğuna inanılır, meditasyon yapmak ya da stresten arınmak için farklı türlerde tespihler kullanılırdı. Neredeyse insanlık tarihi kadar eski olan tespih kullanımının her kültürde kendine yer edinmesinin tesadüf olmadığı bir gerçektir. Tespihler, kullananların üzerinde fiziksel, metafiziksel ve psikolojik etkilere sahiptir.

Zeytin ve meyve çekirdekleri, fildişi, tahta ya da plastik boncuklar tespih yapımında tarih boyunca sık rastlanan materyaller olsa da, insanları renkleri ve parlaklıklarıyla ilk çağlardan beri etkileyen kehribar ve benzeri kıymetli taşlar da bu iş için özellikle tercih edilmiştir. Diğer materyallerden farklı olarak kıymetli ve yarı kıymetli doğal taşlara farklı anlamlar yüklenmiş, mesela Kızılderililer turkuaz taşının savaş esnasında kemiklerinin kırılmasını önlediğine inanmışlar ve bu taşı aynı zamanda şeytani güçlerin etkilerinden korunmak için kullanmışlardır. Benzer şekilde opal ve ametist taşları da pek çok kültürde zihni açıklığa kavuşturmak ve negatif düşünceleri uzaklaştırmak için tercih edilmiştir.

kehribar tespih

Kehribar taşının tespih yapımında kullanılmasının en önemli nedenlerinden biri, kolay işlenebilir olmasının yanı sıra çeşitli hastalıkların tedavisinde destekleyici bir rol oynaması ve vücuttaki negatif enerjiyi uzaklaştırmaya yardım etmesidir. Özellikle dua ederken ve meditasyon yaparken zihnin boşaltmak ve bütünüyle konsantre olmak amaçlandığından, kehribar taşının bu yöndeki olumlu etkileri tespih yapımında özellikle tercih edilmesine ön ayak olmuştur. Öte yandan bir fosil türü olan kehribarın içine hapsolmuş milyonlarca yıl yaşındaki çiçekler ve böcekler, bu taştan yapılan tespihlerin çok daha güzel görünmesini sağlar ve kehribar tespihlere koleksiyonluk birer parça olma özelliği katar. Gümüş ya da altın gibi değerli metallerle bezenen kehribar tespihler hem şık hem de anlamlı birer hediye olarak da tercih edilebilirler.

Bakımı doğru şekilde yapılan ve özenle korunan kehribar tespih, nesilden nesle aktarılabilecek kıymetli ve anlamlı bir mirastır. Kuşaktan kuşağa aktarılacak değerli bir aile yadigarı kehribar tespih edinmek için Kehribartasi.com’daki tespih koleksiyonunu ziyaret etmeden geçmeyin! Kehribartasi.com’dan satın alacağınız tüm tespihler %100 doğal Baltık kehribarından yapılır ve elinize sertifikasıyla birlikte ulaşır.