Kehribar taşının şifacı yönüyle tanışın

Değerli ve yarı değerli doğal taşların hayatımızda edindiği yer aslında bin yıllar öncesine dayanıyor. Doğal taşlardan yapılmış takılar ve eşyalar tarih boyunca yalnızca süs eşyası ya da statü göstergesi olarak kullanılmamış, ruh ve vücut sağlığını destekleyici özellikleri sebebiyle gündelik yaşantıda da kendisine sıklıkla yer bulmuştur. Kehribar taşının yeri de bu doğal taş türlerinin en üst sıralarındadır.

doğal baltık kehribar taşının faydaları

Peki doğal taşların insan sağlığına olumlu etkileri nasıl gerçekleşir? Her ne kadar modern tıptaki gelişmelerin ardından, pek çok geleneksel şifacılık yöntemine “placebo etkisi” ya da “mit” gibi etiketler yapıştırılmış olsa da, doğal taşların içerdiği çeşitli mineral ve asitlerin insan sağlığına olumlu etkileri biliminsanları  tarafından kabul edilen bir olgudur. Bahsi geçen bu olumlu etkiler, tabii ki kehribarın metafiziksel özelliklerine değil oluşumu esnasında kazandığı kimyasal niteliklerine bağlıdır.

Oluşumu milyonlarca yıl süren Baltık kehribarının yüksek oranda içerdiği (%3-8) süksinik asit, hücreleri olumsuz etkilerden koruyan ve vücut üzerinden calandırıcı etkiye sahip olan bir maddedir. Günümüzde ilaç sektöründe de kullanılan bu medikal özellikteki maddenin strese ya da başka olumsuz şartlara bağlı olarak azaldığı zamanlarda takviye edilmesi insan sağlığı açısından büyük önem taşır. Astım atakları, gastrit ağrısı, tiroid bozuklukları, kulak, göz ve boğaz ağrılarının iyileştirilmesinde kullanılan kehribar taşının şifacı etkisi de esas olarak içerdiği süksinik asitten gelir. Diş çıkarma dönemindeki bebekleri rahatlatan, kalp, karaciğer ve böbrek faaliyetlerinin düzenleyen, ciltteki hücrelere elastikiyet ve canlılık katan kehribar taşı, kullanılmaya başlanmasından 24-48 saat sonra etkisini gösterir ve gözle görülür bir rahatlama yaratır.

doğal kehribar taşının özellikleri

Baltık kehribarının yüksek oranda içerdiği (%3-8) süksinik asit, günümüzde ilaç sektöründe de kullanılan medikal bir maddedir. Hücreleri olumsuz etkilerden koruyan ve vücut üzerinde canlandırıcı etkiye sahip olan süksinik asidin strese ya da başka olumsuz şartlara bağlı olarak azaldığı zamanlarda takviye edilmesi çok önemlidir. Astım atakları, gastrit ağrısı, tiroid bozuklukları, kulak, göz ve boğaz ağrılarının iyileştirilmesinde kullanılan kehribar taşının şifacı etkisi de esas olarak içerdiği süksinik asitten gelir. Diş çıkarma dönemindeki bebekleri rahatlatan, kalp, karaciğer ve böbrek faaliyetlerinin düzenleyen, ciltteki hücrelere elastikiyet ve canlılık katan kehribar taşı, kullanılmaya başlanmasından 24-48 saat sonra etkisini gösterir ve gözle görülür bir rahatlama yaratır.