Gerçek kehribar nasıl anlaşılır?

Günümüzde pek çok insan, iyileştirici ve tedaviyi destekleyici etkilerinden faydalanmak amacıyla hem kendisi hem de aile bireyleri için kehribar taşından yapılma takıları tercih ediyor. Aynı zamanda iyi bir hediye alternatifi olan kehribar kolye, bileklik ve tespihlerin bu popülerliği maalesef dolandırıcıların ve fırsatçıların da ilgisini çekiyor. Ne mutlu ki, uygulayabileceğiniz belli başlı yöntemler sayesinde satın aldığınız ürünün gerçek kehribar taşından yapılıp yapılmadığını kolayca anlayabilirsiniz. İşte size birkaç ipucu ve öneri:

kehribar bakımı

Satın aldığınız kehribarlı ürünü inceleyin. Gerçek kehribar boncuklar birbirinden farklı ve benzersiz yapıya sahiptirler; içlerinde hava baloncukları, küçük iz ve çatlaklar gibi kusurlar olması normaldir. Farklı büyüklük ve şekillerde bulunurlar, standart boyutta değildirler. Gerçek kehribara dokunduğunuzda, sahte olanlara nispeten çok daha ılık bir his alırsınız.

Sahte kehribarı gerçeğinden ayırmadaki en etkili yollardan biri tuzlu su testidir. Bu testi orta boy bir bardağın içini suyla doldurduktan sonra, 7 çay kaşığı tuzu içine atın ve tuz tamamen eriyinceye kadar karıştırın. Kehribar boncuklu takınızı suyun içine bırakın. Eğer takınız gerçek kehribardan yapılmışsa, suda yüzer. Kehribar taklidi boncuklardan yapılan takıların büyük çoğunluğu ise bardağın dibinde kalacaktır. Bu yöntemi, metal parçaları bulunan takılarda kullanmak yanıltıcı olacağından, sadece kehribar taşı içeren takılarda kullanmanızı tavsiye ederiz.

Satın aldığınız takının kehribardan mı, yoksa kopalden mi yapıldığını anlamak için, ovuşturma yöntemiyle boncuklara elektrik yüklemeyi deneyebilirsiniz. Takınızı bir kumaş yardımıyla 20-60 saniye kadar ovuşturun. Sonrasında küçük kağıt parçalarına ya da saçınıza yaklaştırdığınız takı, kağıdı ya da saçınızı kendine doğru çekiyorsa, gerçek kehribar taşından yapılmış demektir. Bu elektriklenme ortaya çıkmaz ve taşlar sadece biraz yapışkanlık kazanırsa, elinizde tuttuğunuz takı kopal parçalarından yapılmıştır. Kopal ve kehribar taşı arasındaki farkları öğrenmek için “Kehribar Nasıl Oluşur?” başlıklı yazımıza buradan göz atabilirsiniz.

Gerçek kehribarın sahtesinden ayırt etmenin bir başka yolu ise ısıtılmış bir iğne yardımıyla taşın üzerine iz bırakıp bırakamayacağınızı test etmektir. Bir toplu iğneyi çakmakla ısıttıktan sonra, taşın üzerine bastırdığınızda küçük ve hafif izler kalıyorsa, elinizde tuttuğunuz takı büyük olasılıkla sahici kehribardan yapılmıştır. Şayet kopalden yapılan bir takıysa, iğne boncuğun içine çok daha kolay batar. Bu yöntemin bir dezavantajı, taşın üzerinde bırakacağı izin kalıcı olmasıdır. Fakat diğer yöntemleri denemenize rağmen içiniz rahat etmiyorsa, bu testi de deneyebilirsiniz.

Çizik testi, genellikle çok pahalı olmayan takılar test edilirken kullanılan bir başka yöntemdir. Çünkü bu yolla gerçeliğini test ettiğiniz üründe ciddi zararlar oluşabilir. Bu testi, satın aldığınız ürünün kehribar imitasyonu cam boncuklardan yapıldığına dair şüpheleriniz varsa uygulamanızı tavsiye ederiz. Gerçek kehribar boncuklar metalle ya da sert yüzeylerle temas ettiğinde kolayca çizilirken, cam boncuklarda böyle bir sonuç ortaya çıkmayacaktır.

Koku alma duyusu gelişmiş kullanıcılar için ideal olan koku testi de, gerçek kehribarı kopalden ayırma konusunda yardımcı olacaktır. Gerçek baltık kehribarının kokusu, kopalle karşılaştırıldığında çok daha güçlü bir doğal reçine aromasına sahiptir. Kopal haricindeki maddelerden yapılmış boncukları kokladığınızda ise plastik vb. kokular alırsınız.kehribar kolye bakımı

Kehribar takınızın gerçekliğini test etmek amacıyla kullanacağınız yöntemleri dikkatle seçmek, ürünün görünüşünü korumak açısından önemlidir. Uygulayacağınız bazı testler, sahici kehribar boncuklara geri dönüşü olmayan zararlar verebilir. Satın aldığınız ürünün sertifikalı olmasına dikkat etmek ve güvenilirliği herkesçe bilinen satıcılardan temin etmek, bu konuda yaşayabileceğiniz sıkıntıların önüne geçmek için en etkili yoldur.

Kehribartasi.com’da satılan ürünlerin hepsi, %100 Uluslararası Kehribar Derneği tarafından sertifikalı Baltık kehribarından yapılmıştır ve Kehribartasi.com güvencesi altındadır. Satın aldığınız üründen memnun kalmamanız halinde, iade koşullarımıza göz atabilirsiniz.

Ürünlerimizi detaylı incelemek için aşağıdaki bağlantıları ziyaret edebilir, beğendiğiniz ürünlerin siparişini anında ve güvenle verebilirsiniz: