Eyvah bebeğim diş çıkarma döneminde!

bebek diş çıkarma dönemi

Bu yakınmayı, bebeği ortalama 6-7 aylık olan her anne babadan duymak mümkün. Bebeklerin geçirdiği en sancılı dönemlerden biri olan diş çıkarma dönemi, yalnızca ailenin bu minik bireyi için değil, gecesini gündüzüne katarak onunla birlikte büyüyen ve anne-baba olmayı öğrenen bizler için de yorucu ve sıkıntılı geçer.

Diş çıkaran bebeğinizde, ateşli hastalık olarak da yorumlayabileceğiniz pek çok belirtinin gözlemlenmesi olasıdır. Özellikle yüksek ateş, yanak ve çene bölgesinde kızarlıklık, öksürük ve huysuzluk bu belirtilerin belli başlı olanlarıdır. Çıkmaya çalışan dişlerin diş etine uyguladığı bası sonucunda bebeğiniz ağrı çeker, huzursuzluğu artar, normalden daha fazla salya akıtmaya başlar ve iştahsızlık yaşayabilir. Uyku düzeni değişir ve geceleri uykuya dalmakta güçlük çeker. Diş etinde küçük çaplı kanamalar gözlemlenebilir. Kulak kaşıma ve çekiştirme de diş çıkmasına bağlı belirtiler olarak kabul edilse de, kulakta iltihap başlangıcı olmadığından emin olmak adına doktorunuza danışmanız önemlidir. Aynı şekilde fazla tükürük üretmeye bağlı olarak ishal gözlemlenebilir; fakat bir günden fazla süren ishal şikayetlerinde, doktor kontrolü hayati önem taşır.

Peki bebekleri bu yorucu dönemde rahatlatmak adına neler yapılabilir, kısaca göz atalım ister misiniz?

  • Bebeğinizin yüzünde oluşan kızarıklıklar için nemlendirici kremler kullanabilirsiniz
  • Diş etlerindeki yanmayı ve ağrıyı azaltmak adına soğutulmuş gıdalar (soğuk meyve piresi vs) verilebilir
  • Bebeğinize bu dönemde daha sık su ve sulu içecek/yiyecekler verirseniz, hem yemek yerken hissettiği acıyı minimize edebilir, hem de herhangi bir ishal durumunda kaybettiği suyu geri kazanmasını sağlayabilirsiniz
  • Diş etlerindeki ağrıyı ve kaşıntıyı giderebilmek adına sert ve soğuk meyveler yedirmeyi tercih edebilirsiniz
  • Piyasada satılan diş kaşıyıcılardan alabilir, bunları buzdolabında soğutarak verdiğinizde bebeğinizin daha çok rahatlamasını sağlayabilirsiniz

Tüm bunların dışında, doğal kehribar taşından yapılmış diş çıkarma kolye ve bilekliklerini kullanabilirsiniz. Kehribar, içerdiği yüksek oranda süksinik asit sayesinde doğal bir analjezik (ağrı kesici) etkisi gösterir, bebeğinizin diş çıkarma dönemindeki rahatsızlıklarını azaltmaya ve ağrılarını dindirmeye yardımcı olur. Süksinik asit, ağaçlar ve bitkiler tarafından üretilen reçinenin içinde bulunan organik bir bileşiktir. Reçinenin milyonlarca yıl içinde fosilleşip taşlaşmasıyla oluşan kehribarda yüksek oranda bulunur. Özellikle Baltık Denizi çevresinden çıkarılan kehribar parçaları, dünya üzerinde süksinik asit bakımından en zengin kehribar türü olarak bilinirler.

Diş çıkarma dönemindeki bebeğiniz kehribar kolye ya da bilekliği takmasından yaklaşık 24-72 saat sonrasında olumlu etkilerini deneyimlemeye başlar. Vücut ısısıyla birlikte harekete geçen bileşenler, cilt tarafından emilerek kan dolaşımına karışır. Kehribar, bebeğinizin bu dönemde yaşadığı ağrı, iştahsızlık ve enfeksiyona bağlı rahatsızlıklarını minimize etmeyi destekleyici, etkili ve doğal bir çözümdür.

Detaylar için ilgili yazımızı okuyun!

Farklı renk ve model alternatifleri için %100 sertifikalı Baltık kehribarından yapılan ürünlerimize göz atın!

Bebeğinizle birlikte sancısız, ateşsiz, mutlu mesut günler dileriz!

diş çıkarma dönemi